6 Şubat 2013 Çarşamba

marquis de sade - dolandırıcılarşu ara sadizmin babası marquis de sade 'in bu kitabını okuyorum.(okuyordum, bitti:)

güzel kitap, sürükleyici.. marquis'in her kitabında olduğu gibi toplum tarafından ahlaksız olarak nitelendirilebilecek cümleler mevcutsa da okunmaya değer bence. olayların sonlanış biçimleri alışılagelmişin dışında ve ütopik. insanın beyninde yeni sinir yolları oluşmasını sağlıyor. ben sevdim,, okumanızı tavsiye ederim.

Arka kapak'tan

"Birçok dikkatsiz kadın, kendilerine bir sevgili bulmaksızın ve kocalarını da karşılarına almaksızın, her türlü cilveleşme yöntemine açıktır. Ama bu yöntemle kendilerini, bekleyen kaçınılmaz sondan daha tehlikeli bir sona sürüklerler. Bu bağlamda, sözünü açtığımız bu konuya en çok uyacak olay ise kuşkusuz Languedovc markizinin başına gelenlerdir.

Aklı bir karış havada, delidolu, neşeli ve açık görüşlü nazik bayan Guissac, Aumela baronuyla yaptığı mektup alışverişlerinin bir sorun yaratmayacağına inanıyordu. Böyle düşünmesinin başlıca nedeni bu mektupların zaten ortaya çıkmayacağına olan inancıydı; hatta bayan Guissac'a göre bu mektuplar bir gün ortaya çıkacak olursa da kocasına şöyle veya böyle masumiyetini kanıtlayacağına inanıyordu. Ancak yanılıyordu..."Hiç yorum yok: