1 Aralık 2012 Cumartesi

1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜTürkçesi ‘İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’ olan HIV (Human Immunodeficiency Virus), AIDS hastalığının bulaşmasına neden olan virüstür. İki türü bulunur. HIV-1 dünyada en sık rastlanan AIDS hastalığına neden olan tipidir. HIV-2 ise daha az görülür.

Bu virüs kişiye bulaştığında, bedenin kişiyi hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemine zarar verir. İlk başta sistemi zayıflatır, ardından da tamamen yok eder. Bunun etkisiyle beden mikroplara karşı tamamen açık bir hâle gelir. AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır. Bu aşamada hayati tehlike yaratan enfeksiyonlar veya kanser ortaya çıkabilir. Eğer kişi bu virüsü kaptığını düşünüyorsa, sonucu öğrenmek için o tarihten üç ay sonra Elisa testi yaptırabilir.

Şu ana kadar bilinen ilk AIDS vakaları 1981 yılında Kaliforniya’da görülmüş. Bunların çoğu hastalığı cinsel yolla kapmış olan eşcinsel erkekler ve ortak şırınga ile damardan uyuşturucu kullanan bağımlılarmış. 1983 yılında uzmanlar hastalığa HIV’in neden olduğunu tespit etmişler.
Dünyadaki HIV pozitif vakalarının yüzde 70’ine, hastalığın ilk ortaya çıktığı yer olarak düşünülen Afrika’da rastlanıyor. Birleşmiş Milletler’in 2004 yılında yayımladığı rapora göre, dünyada 38 milyon kişi HIV taşıyor. Her yıl beş milyon kişi virüsü kapıyor ve üç milyon kişi de hayatını kaybediyor.

AIDS NASIL BULAŞMAZ?
-Tükürük
-Terleme
-Deriye dokunmak
-Başkasının havlusunu kullanmak
-El sıkışmak
-Kucaklamak
-Yanaktan öpüşmek
-Ortak yiyecek ve içecekler
-Ortak tabak kullanımı
-Havuz ve tuvalet kullanımı
-Aynı evi paylaşmak
-Başkasının giysisini giymek (HIV vücudun dışında yaşayamayacağı için bulaşması kolay değildir).

AIDS NASIL BULAŞIR?
-Kan yoluyla (HIV taşıyan kişinin kanının, dokusunun veya organının nakli)
-Cinsel ilişki
-Hamile ve HIV taşıyıcısı anneden çocuğa. En çok da anne sütü ile bulaşır.

Hiç yorum yok: